تاریخچه پاپیون و انواع آن

بسیاری از آقایان از پوشیدن پاپیون حذر می‌کنند یا به این دلیل که فکر می‌کنند پاپیون با استایل شان همخوانی ندارد، یا اینکه نمی‌دانند چطور یک پاپیون را گره بزنند یا فکر نمی‌کنند مناسبتی باشد که بتوانند پاپیون بپوشند. واقعیت این است که هر آقایی می‌تواند پاپیون بزند و اگر واقعاً از استایل کلاسیک خوشش بیاید، خیلی هم با استایلش همخوانی خواهد داشت.

امروزه بسیاری از فشن بلاگر‌ها پاپیون می‌زنند و پاپیون تبدیل بخش جدایی ناپذیری از کمد لباس آن‌ها شده است. وقتی بدانید که چطور باید پاپیون را گره بزنید، آنگاه مناسبت‌های زیادی می‌یابید که پاپیون را با استایل تان ست کنید. اگر پاپیون زن حرفه‌ای باشید، احتمالاً می‌دانید که روش‌های پیشرفته‌ای برای گره زدن پاپیون وجود دارد. هیپستر‌ها پاپیون را با پیراهن معمولی برای استایل روزانه انتخاب می‌کنند و لازم نیست حتماً یک مراسم شبانه وجود داشته باشد تا بتوان پاپیون را برای آن مراسم انتخاب کرد.

 

تاریخچه پاپیون

اساساً پاپیون یکی از قدیمی‌ترین فرم‌های “گردن آذین” در پوشش مردانه است. پاپیون در واقع تاریخچه‌ای مشترک با کراوات دارد، زیرا هر دو از گردن آذینی به نام cravat نشأت گرفته اند. اولین مردانی که پوششی تزئینی برای گردن انتخاب کردند، سربازان مزدور کروات در جنگ سی ساله در قرن هفدهم بودند. این گردن آذین به “کراوات” معروف شد که معادل فرانسوی برای کلمه “کروات” است. کراوات معمولاً به صورت شل دور گردن بسته می‌شد و گاهی ساعت‌ها طول می‌کشید تا بهترین حالت از آن بدست آید.

اولین پاپیونی که تا حدی شبیه به آنچه حالا به عنوان پاپیون می‌شناسیم بود، در سال ۱۸۳۰ دیده شد. طی ۳۰ سال بعد از آن، پاپیون‌ها بیشتر و بیشتر برجسته و مهم شدند و تا سال ۱۸۶۰ کراوات سنتی تقریباً دیگر از مد افتاده بود. تصویری از آبراهام لینکلن در سال ۱۸۶۳ وجود دارد که دوره گذر پاپیون را می‌توان در آن به وضوح دید. در این تصویر لینکلن را می‌بینیم که مستقیم به جلو می‌نگرد در حالیکه پاپیونی با نوک‌های تیز به گردن دارد. از طرف دیگر، جیمز بوکانان، رئیس جمهور قبل از او، هنوز کراوات سفید می‌زد. بین سال ۱۸۵۰ تا پایان قرن، پاپیون در پوشاک آقایان مد بود و ورژن‌های سفید یا مشکی و … را می‌شد در میان آقایان در آن دوره مشاهده نمود.

در شروع قرن بیستم، پاپیون بیشتر به انتخابی خاص تبدیل شد، زیرا حالا دیگر کراوات سه لایه مد شده بود، حتی با آنکه حالا دیگر پاپیون کمتر مد بود، هنوز هم در نیمه اول قرن بیستم، جایگاه خودش را در پوشاک آقایان داشت. در شروع قرن، پاپیون‌ها معمولاً خیلی کوچک بودند، ولی انواع و اقسام شکل‌ها و فرم‌ها را می‌شد دید، حتی بیش از آنچه امروز وجود دارد.
تا سال ۱۹۱۰، پاپیون همگانی شده بود، ولی باز هم انتخاب‌های زیادی وجود داشت. در دهه سی، هم پاپیون‌های کوچکتر و هم پاپیون‌های بزرگتر از معمول زده می‌شد. در کل، این پاپیون‌ها به اندازه پاپیون‌های دهه پنجاه و شصت باریک نبودند. با این حال در دهه شصت و اوایل دهه هفتاد، پاپیون‌ها خیلی بزرگ شدند. حتی کراوات‌ها و یقه‌های پیراهن‌ها هم بزرگ شده بودند، حتی گاهی یقه کت‌ها هم همینطور بود.

در دهه نود و اوایل قرن بیست و یکم، اکثر آقایان دیگر پاپیون نمی‌زدند، پاپیون چیزی شده بود که تنها مختص افرادی بود که انتخاب‌های آگاهانه در استایل خود انجام می‌دادند و پاپیون می‌زدند، چون آقایان دیگر هم اینکار را می‌کردند. تخمین ما از بازار کلی پاپیون در آن زمان، حدوداً ۵ تا ۱۰ درصد بود. خوشبختانه حالا دیگر پاپیون به اندازه گذشته به ترند وابسته نیست و محبوب‌تر و بروز‌تر از قبل شده است. در حال حاضر بازار پاپیون به چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد رسیده است. به نظر می‌رسد که پاپیون حالا بیشتر از گذشته، منعطف شده است. امروزه بعضی افراد حتی آن را با پیراهن‌های آستین کوتاه هم می‌پوشند. دیگر نیاز نیست حتماً کت تنتان باشد، که بتوانید پاپیون بپوشید. بلکه تبدیل به فرمی از بیان استایل شخصی تان شده است.

علیرغم این افزایش محبوبیت، هنوز هم کلیشه‌هایی در مورد افرادی که پاپیون می‌زنند، وجود دارد. گاهی مردم فکر می‌کنند که پاپیون فقط برای افراد درسخوان یا افراد محافظه کار یا افراد عجیب و غریب و در کل افراد مسن است. ولی به نظر ما، آقایانی که اعتماد به نفس بالایی دارند و در عین حال خوش استایل هستند، فقط به این دلیل پاپیون می‌زنند که از پاپیون خوششان می‌آید و این روشی برای آنهاست تا استایل ویژه خودشان را نشان دهند.

 

انواع مختلف پاپیون کدامند؟

در کل سه دسته بندی مهم و اصلی در پاپیون وجود دارد. ۱. پاپیون از پیش گره خورده، ۲. پاپیون خود گره زده، ۳. پاپیون فشن فوروارد

 

پاپیون‌های آماده

این نوع پاپیون‌ها، بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده‌اند. این پاپیون‌ها از قبل آماده شده‌اند و معمولا یک قفل گیره‌ای هم پشت آنها وجود دارد که خیلی راحت پاپیون را به روی یقه لباس متصل می‌کند. این نوع پاپیون محبوب مردهایی است که گره زدن پاپیون را بلد نیستند یا همیشه آنقدر عجله دارند که حوصله انجام دادن این کار را ندارند.

پاپیون‌های آماده، ارزان‌تر از پاپیون‌های دیگر هستند. زیرا آنها معمولا از پارچه‌های ارزان‌تر و البته براق‌تر تولید می‌شوند. تقارن دو طرف این پاپیون‌ها آنقدر بی‌عیب و نقص است که از دور، آماده بودن آنها مشهود است.

اگر می‌خواهید به مجلسی رسمی بروید و شیک و مرتب به نظر برسید، این نوع پاپیون خیلی مناسب نیست. پاپیون‌های آماده بیشتر مناسب پسربچه‌هاست.

 

پاپیون‌های بدون گره قبلی

این پاپیون‌ها را، همانطور که از نامشان پیداست، خودتان باید گره بزنید و آماده کنید. این نوع پاپیون معمولا انتخاب مردهایی است که می‌خواهند بسیار شیک و جذاب به نظر برسند.

برخی از انواع این پایپون‌ها با قفل گیره‌ای کوچکی همراه می‌شوند که وقتی پاپیون را آماده کردید، می‌توانید آن را با قفل گیره‌ای محکم کنید و در استفاده‌های بعدی، مجبور به گره زدن دوباره نباشید.

برخی از پاپیون‌های بدون گره قابل تنظیم هستند. اندازه این نوع پاپیون‌ها را می‌توانید تغییر داده، بزرگ و کوچک کنید. بدین ترتیب با هر نوع لباسی متناسب خواهد شد. این پاپیون‌ها هم گیره‌های فلزی یا دکمه دارند تا در صورت نیاز برای محکم کردن گره پاپیونی که درست کرده‌اید، از آنها استفاده کنید.

 

پاپیون‌های گره‌‌دار بندی

این نوع پاپیون‌ها هم گره‌دار و آماده هستند اما بند هم دارند و برای بستن به دور یقه‌تان می‌توانید از بندهای آن استفاده کنید.

 

پاپیون پروانه‌ای

این پاپیون، به شکل بال‌های پروانه گره زده می‌شود. لبه‌های این پاپیون صاف است. موقع خرید این پاپیون مراقب باشید خیلی بزرگ یا کوچک آن را نخرید و اندازه متوسط آن را انتخاب کنید تا زیبایی خود را نشان دهد. این نوع پاپیون برای هر مراسمی مناسب است. اگر در استفاده از پاپیون تازه‌کار هستید، این پاپیون مناسب‌تان است.

نوع دیگری از پاپیون‌های پروانه‌ای در بازار وجود دارد که بسیار بزرگ هستند. این نوع پاپیون برای مراسم‌های بسیار رسمی استفاده می‌شود و مناسب افرادی با جثه‌های بزرگ یا قدبلندها هستند.

 

پاپیون بال‌خفاشی

این پاپیون‌ها مستطیلی شکل‌اند و در قسمت گردن باریکتر می‌شوند. گره آنها هم بزرگتر از پاپیون‌های دیگر است. وقتی این پاپیون باز است،‌ شبیه یک نوار باریک مستطیلی‌شکل و کمتر از ۵ سانتی‌متری است که در انتها پهن‌تر است.

این پاپیون در مراسم‌هایی که نیمه‌رسمی هستند، استفاده می‌شود. البته آن به دلیل ظاهرش و اینکه گره زدن آن کمی سخت است، محبوبیت ندارد.

 

پاپیون نوک‌‌تیز (یا لوزی)

این نوع پاپیون به خاطر نوک تیزش بیشتر مواقع نامتقارن دیده می‌شود. اما اگر هنگام گره زدن، دقت کنید می‌توانید از این ویژگی نوک آن برای هر چه بهتر دیده شدن پاپیون استفاده کنید.

این پاپیون را می‌توان هم با لباس‌های رسمی و هم لباس‌های راحت و غیررسمی پوشید. در ضمن با بیشتر چهره‌ها هماهنگ است.

 

پاپیون نامتقارن

نوک‌های این پاپیون با هم تقارنی ندارند و وقتی آن را گره می‌زنید کمی کج به نظر می‌رسند یا کاملا نامتقارن هستند. این نوع پاپیون مناسب افرادی است که به دنبال تغییر در ظاهرشان هستند.

 

پاپیون‌های نوک‌گرد

پاپیون‌های نوک گرد که البته تعداد کمی از آنها در بازار وجود دارد، بیشتر مناسب مراسم‌های غیررسمی یا مهمانی‌های دوستانه است. جنس کتان این نوع پاپیون و پارچه‌هایی که بافت‌های نسبتا ضخیمی دارند، مناسب این پاپیون‌ها هستند.

 

پاپیون‌های باز

شاید به نظر احمقانه بیاید، اما برخی از پاپیون‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توان آنها را باز گذاشت و دور گردن انداخت. این نوع پاپیون‌ها هم ظاهر جالبی به فرد می‌دهند. اما مناسب مراسم‌های رسمی نیستند.

 

پاپیون‌های مد روز

اخیرا پاپیون‌هایی وارد بازار شده‌اند که با پاپیون‌های مرسوم کاملا فرق دارند. آنها پارچه‌ای نیستند و از چوب یا پلکسی گلس (پلاستیک‌های شیشه‌ای) تولید می‌شوند. این پاپیون‌ها به دلیل جنس خشکی که دارند، گره‌ای نیستند و صرفا به شکل پاپیون ساخته شده و با قفل گیره‌ای یا بندی باریک به یقه لباس وصل می‌شوند.

اگر خیلی اهل مد هستید و می‌خواهید خود را فردی مد روز نشان دهید و به دنبال هر چیز تازه و حتی عجیب هستید، این پاپیون مناسب‌تان است. البته باید گفت این پاپیون‌ها هرگز مناسب مراسم رسمی نیستند.

 

نکات خرید پاپیون مردانه که باید بدانید

۱. جنس پارچه پاپیون چه باشد؟

پاپیون در جنس‌های مختلف، مانند ابریشمی، نخی، کتان، پشمی، مخمل و چرمی در بازار فروخته می‌شود.

ابریشم و پارچه‌هایی که ابریشم در آنها به‌کار رفته، مانند ساتن، به دلیل ظاهر شیک و براقی که دارند، بهترین انتخاب برای مهمانی‌های رسمی‌اند. پوشیدن این نوع پاپیون همراه با لباس تاکسیدو یا ژاکت، در هر دو حالت، زیباست و ظاهرتان را جذاب می‌کند.

کتان و پارچه نخی هم سبک هستند و وقتی پاپیون‌ به یقه‌تان می‌زنید، احساس خفگی نمی‌کنید. این پاپیون‌ها برای لباس‌های نیمه‌رسمی یا غیررسمی مانند مهمانی‌های شبانه در کنار دوستان، مناسب هستند. پارچه‌های کتان و نخی با لباس‌های به رنگ آبی، قهوه‌ای مایل به زرد یا خاکستری روشن سازگارند.

پاپیون‌های پشمی مانند فلانل پشمی و تارتان (پارچه پیچازی اسکاتلندی) برای فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان مناسب هستند. البته قرار نیست پاپیون، شما را در این فصول گرم نگهدارد. اما از نظر ظاهری این حس را به شما و اطرافیان‌تان می‌دهد.

پارچه‌های مخمل و چرمی هم بسیار زیبا هستند و برای مجالس رسمی استفاده می‌شوند.

۲. انواع پاپیون را بشناسید

هنگام خرید پاپیون باید از قبل به نوع پاپیونی که می‌خواهید بخرید، توجه کنید. پاپیون‌ها در چند نوع در بازار فروخته می‌شوند

 

۳. اندازه پاپیون چقدر باشد؟

پاپیون باید دقیقا اندازه دور یقه باشد. علاوه بر آن، اندازه پاپیون باید متناسب با اندام‌تان باشد.

در بازار پاپیون در اندازه‌های پهن و باریک وجود دارد و باید نوعی انتخاب کنید که با اندازه صورتتان یا کوچکی سرتان هماهنگی داشته باشد. همچنین هنگام انتخاب پاپیون، باید به اندازه شانه و قد لباس‌تان هم توجه کنید و اندازه‌ای انتخاب کنید که مناسب لباس‌تان باشد.

۴. شکل پاپیون چطور باشد؟

پاپیون‌ با شکل مختلف در بازار وجود دارد و پیش از خرید باید به شکل آنها هم توجه کنید و نوع دلخواه‌تان را بخرید

۵. به رنگ پاپیون دقت کنید

هنگام خرید پاپیون به رنگ آن هم توجه کنید:

  • پاپیون در رنگ‌های مختلف را می‌توان با لباس‌های جین پوشید. همچنین پاپیون‌های سبز، قرمز یا صورتی با پیراهن‌های سفید هماهنگ هستند.
  • پاپیون‌های روشن یا رنگارنگ، مناسب لباس‌های نسبتا تیره و همچنین مراسم عروسی و البته فصول بهار و تابستان هستند.
  • پاپیون‌هایی که طرح‌های بسیار ظریف دارند و تک‌رنگ هستند، مناسب‌ترین پاپیون برای پارچه‌های چهارخانه یا راه‌راه هستند.
  • پاپیون‌های ضخیم که طرح‌های برجسته دارند، بهتر است با لباس‌های ساده پوشیده شوند.

به‌طور کلی موقع انتخاب پاپیون، بهتر است از پاپیون‌های رنگارنگ که طرح‌های شلوغی دارند اجتناب کنید. این پاپیون‌ها  ظاهر‌تان را چندان شیک و زیبا نشان نمی‌دهند. یادتان باشد طرح پاپیون هرقدر خلوت‌تر باشد، بهتر است. پاپیون‌های شلوغ را فقط می‌توان با لباس‌های ساده پوشید.

۶. چند پاپیون داشته باشیم؟

تعداد پاپیون‌هایتان کاملا شخصی است و در این خصوص نمی‌توان تعیین کرد که چه تعداد پاپیون باید در کمد لباس خود داشته باشید. اما اگر تازه به استفاده از پاپیون علاقه‌مند شده‌اید و می‌خواهید در هزینه‌هایتان هم صرفه‌جویی کنید، می‌توانید حداقل ۴ و حداکثر ۱۰ مدل پاپیون بخرید. (البته بازهم سلیقه‌ای است و مصرف‌گرایی هم واقعا اخلاق خوبی نیست!)

  • یک پاپیون سیاه ساده برای مراسم ساده عصرانه در کنار دوستان‌تان خوب است.
  • پاپیون دوم‌تان بهتر است مناسب محل کسب‌وکارتان باشد. رنگ‌ آبی یا قرمز با طرح‌های خال‌خالی ریز یا حتی ساده که بتوان آن را با هر نوع لباسی هماهنگ کرد، عالی است.
  • پاپیون سوم‌تان از رنگ‌های کمی روشن و مناسب فصول گرم سال باشد.
  • پاپیون چهارم‌تان هم از نوعی بخرید که مناسب فصول سرد سال، مانند پاپیون‌های پشمی، باشد.

کلام آخر

امیدواریم با راهنمایی‌های این مقاله، بتوانید پاپیون مورد علاقه و مناسب خود را تهیه کنید. البته خوشحال می‌شویم تجربه‌های خودتان در این زمینه را با ما در میان بگذارید.

همه چیز در مورد دکمه سر آستین
نحوه بستن کروات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت
بستن

سبد خرید

بستن

علاقه‌مندی

دیده شده های اخیر

بستن

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها